Naše rady » Materiály výrobků


KŮŽE:
Semiš

Semiš je opravdu pouze a jedině KŮŽE.Jakmile se látka sice tváří jako semiš, ale není kožená, jedná se o rostlinnou či syntetickou napodobeninu, která ale stále nemůže být označována jako semiš.Semiš není totéž co broušená kůže.Broušená kůže je kůže, která prošla mechanickou úpravou povrchu, díky které se jí na povrchu vytvoří jakoby hustý vlas (sametový vzhled),může být ovšem z jakéhokoli kusu zvířete.Oproti tomu semiš je vlastně svým způsobem specifický typ broušené kůže - je to zpracovaná VNITŘNÍ strana (o poznání jemnější, ale s podobnou úpravou). semiš se nikdy nesmí máčet (například prát apod.),po namočení vždy zhrubne a tento proces je bohužel nevratný, Celkově je méně trvanlivý než kůže.Tkaniny s broušenou úpravou napodoboující semiš se označují jako "semišové tkaniny", není však správné označovat tyto výrobky jako semiš.

Genuine leather
Je novodobější označení pro zajímavý způsob, jak ušetřit při výrobě,řekl bych takový pěkný příklad toho: vlk se nažere a koza zůstane celá.Slovo genuine bývá překládáno jako PRAVÝ, nejedná se o úseň (pravou kůži v klasickém slova smyslu.)Je to materiál vyrobený z mnoha nadrobno rozemletých kousků kůže,spojeny dohromady (obvykle lepením latexem). takový materiál obsahuje 90-100 % pravé kůže, ale jedná se o recyklovanou kůži.Na druhou stranu,jde z tohoto materiálu vyrobit výrobek,který z úsně nevyrobíte a přesto bude kožený.Používá se dnes mnohem více než úseň a hlavně tam kde je umělá kožešina.Cena je také příznivější a přesto budete mít kožený výrobek,který je v několika ohledech i lepší než úseň.

Ekokůže
J
e ekologická především tím, že se kvůli našim stále rostoucím nárokům nemusejí vybíjet stáda skotu. Je to materiál, který nemá svým složením s pravou kůží nic společného. Vyrábí se nanášením polyuretanu, na měkčený bavlněný úplet.  Ale jeho vzhled a struktura je věrnou napodobeninou kůže přírodní. Ekokůže má velmi dobré užitné vlastnosti, je odolná proti oděru, má i vysokou pevnost a tažnost. Je oboustranně prodyšná, snadno se udržuje a čistí. Ocení ji alergici. Další výhodou je možnost výběru ze široké barevné škály. Má nižší životnost než kůže.Pozor však na oheň(cigarety,zapalovač atd)


Koženka
Je textilie postříkaná (či někdy výjimečně i polepená) hmotou, která se má tvářit jako kůže. Syntetické materiály po zapálení (např. zapalovačem) začnou ihned hořet, zatímco kůže pouze černá.Prosím, nezkoušejte to moc dlouho,po nějaké době začne hořet skoro všechno.

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY:

Kašmír
Je to vlněná látka z nejjemnější a nejslabší vlněné příze od kašmírských koz (druh, který se dnes již nechová pouze v Kašmíru).Používá se téměř vždy v kombinaci s "normální", hrubší vlnou, kvalita i cena může velmi kolísat.Tkanina vyžaduje velmi jemné ruční praní ve vlažné vodě.


Pašmína
Nejená se o název šály, jak si dnes někteří myslí,ale o název materiálu.Jde o výjimečně jemný kašmír od kašmírských a tibetských koz, mnohdy kombinovaný v tkanině s hedvábím.Vyžaduje velmi jemné ruční praní ve vlažné vodě.


Viskóza
Jedná se o přírodní materiál.Viskóza se vyrábí z celulózy, nejčastěji z piniového dřeva, za použití dalších chemických aditiv (louhuje se, upravuje se kyselinou sírovou - což už se ale dělalo i dříve třeba s modrotiskem atd. atd.).Pro podobnost vlastností se viskózové materiály někdy označují také jako viskózové hedvábí - ale pozor, s hedvábím z bourců morušových to nemá nic do činění.Je to velmi příjemný, prodyšný materiál, který je ovšem náchylnější ke zničení.Pokud perete v pračce, je lepší použít nižší otáčky.Vlákna,po navlhnutí zůstávají mokrá.

Bambusová vlákna
Jsou šlágrem sezóny, jde však o vlákna viskózová, možná vyrobená ze zdřevnatělých bambusových stonků jako suroviny. Jsou známá také jako přírodní technická vlákna.

Lyocel
vlákna vyráběná odlišnou technologií, než viskózová, za mokra neztrácí tolik na pevnosti. Fibrilují.Pevnější vlákno s lepším omakem – vlákno Tencel


Rouno

Znamená v našich podmínkách skutečně nejčastěji ovčí vlnu, i když můž být také například rouno králičí.Je to název pro tkaninu ze zvířecí srsti, která se pojí navzájem rozličnými způsoby, které raději nebudu uvádět.Označení rouno se vžilo i pro plsť, takže se někdy zaměňuje.


Pravé hedvábí
Textilní vlákno živočišného původu (bourec morušový), velmi jemné a dlouhé, přirozeně velmi světlé až bílé,velmi dobře se barví.Velká většina současné produkce, která se dnes označuje běžně jako hedvábí, je ovšem umělé hedvábí (viz níže umělé hedvábí) a to aniž by to bylo výrobcem uvedeno (tedy z polyamidu nebo z celulózy).Kdo si nepotrpí na super kvalitní oblečení, rozdíl nepozná, ale v ceně (výrobních nákladech) je přitom obrovský. Dodnes si však udržuje místo na oděvním trhu, a to hlavně pro své užitné vlastnosti – nízká hmotnost, měkkost. Přírodní hedvábí v létě příjemně chladí a v zimě hřeje. Přírodní hedvábí zůstává významnou surovinou pro oděvní výrobky se zvláštním, často exkluzivním omakem, leskem a celkovým vzhledem.

Bavlna
Každý asi ví, co je balvna,ale i ona si zaslouží pár slov.Není bavlna jako bavlna.Na světě je dnes mnoho bavlněných plantáží,jejichž kvalita se od sebe liší podobně jako jablíčko z Vaší zahrádky od jablka, které měsíc putuje do Prahy ze španělských skleníků.Při pěstování bavlny se dnes používá nebývale velké množství pesticidů.Čím lepší značka a čím kvalitnější výrobek, tím dražší bavlna. Čím dražší výrobek, tím kvalitnějším výrobním procesem (od strojového až k šetrnému ručnímu) bavlněná tkanina prochází.Transgenní bavlna - je bavlna, která sice není bio, ale při jejím pěstování se "nemusí" používat tolik pesticidů.Je to geneticky modifikovaná bavlna jedovatá pro housenky, které si na bavlně tak rády pochutnávají.Na spodní prádlo se používá odedávna. Problém: dokáže sice pojmout 24% vody, ale pak zůstává mokrá. Uvolňování sorpčního tepla je minimální. Naproti tomu má jemný omak.

Moleskin
Trvanlivá a hřejivá látka, zvaná také anglická kůže. Moleskin je hustá bavlněná tkanina, která se vyrábí v pětivazném nebo osmivazném zesíleném atlasu. Tkanina je většinou z rubu počesaná a dostává tak svůj typický měkký semišový omak. Dříve se moleskin hojně využíval na montérky, sportovní oděvy, vojenské uniformy apod. V současné době je to módní látka, která je dostupná v mnoha barvách a využívá se na pracovní oblečení. Vypadá jako hladký dyftýn, nebo těsně stříhaný aksamit.

Batist
Měkká a jemná tkaná bavlněná látka, která se původně vyráběla ze lnu. Obvykle se vyrábí v jemných pastelových odstínech. Batist se používá především na luxusní spodní prádlo, kapesníky a roucha na křtiny. Pro tkaní batistu se používají příze jemnější než 13 tex.

Vlna
Používá se vlna merino – velmi jemná, pěstování Nový Zéland a Austrálie. Vzhledem ke struktuře vlákna a povrchu je obtížně smáčivá, uvolňuje sorpční teplo.Vlněná vlákna mají ze všech textilních vláken nejlepší pružnost, mají vysokou tažnost, která se za mokra zvyšuje a výbornou tvárnost (zejména při teplotách vyšších než 100°C). Jsou plstivé a mají výbornou hřejivost. Vlněných látek existuje široká nabídka. Dělí se do dvou skupin - látky vlněné a látky česané. Česaná vlna se vyrábí z česané příze.Na výrobu se používají dlouhá vlákna vlny anglické nebo kříženecké. Obecně jsou česané látky jemnější a využívají se především na oblekové a kostýmové tkaniny. Látky vlněné se vyrábějí z mykané příze, která je z krátkých vláken ovcí merinových nebo nížinných.Výsledná příze je objemnější a vyrábějí se z ní látky na zimní pláště nebo příze na ruční či strojové pletení.SYNTETICKÉ MATERIÁLY

Umělé hedvábí

Vyrábí se jak z polyamidových vláken, tak z vláken viskózových.Kladu důraz na odlišení významu "syntetické hedvábí" a "umělé hedvábí".Umělé hedvábí totiž stále pochází z přírodních zdrojů (celulóza, dřevo), zatímco za syntetické je možné označit pouze to, k čemu nejsou celkové přírodní zdroje potřeba (mohou se vyrobit = syntetizovat).Právě proto většina umělého hedvábí je dnes označována zkrátka jako hedvábí

Mikrovlákno
Syntetické vlákno z polymerů, odpuzující chlad a vlhkost .

Polyester
Polymerový syntetický materiál, vyrábí se z ropy.Existuje větší množství polyesterových vláken, která se odlišují použitou technologií při výrobě, a díky tomu i svými vlastnostmi.Velmi nenáročný materiál na údržbu, rychle schne atd.Je převažujícím materiálem pro výrobu outdoorového prádla. Vydrží značné namáhání, jak mechanické, tak tepelné (praní 60°C, žehlení 100°C). Lze vyrobit jakýkoliv průřez. Navlhavost nemá téměř žádnou (1,5 %). Při kombinaci s dalšími materiály, které jsou sorpční, lze vytvořit strukturu pleteniny s požadovanými vlastnostmi.

Coolmax
Základ materiálu - technicky vyspělé tvarované čtyřkomorové polyesterové mikrovlákno, které bylo vyvinuto společností DuPont. Laločnatý průřez zlepšující fyziologické vlastnosti materiálu. Speciální konstrukce napomáhá regulovat odvod přebytečných par a udržuje tak tělo v suchu. Vysoká odolnost při praní. Prát bez použití aviváže.

Polypropylén
Má nízkou měrnou hmotnost (920 kg/m3 – voda 1000 kg/m3). Není vůbec navlhavý – je hydrofóbní. Může se zvlákňovat s různými průřezy. PP vlákna jsou inertní vůči bakteriím, plísním, jsou dobře snášenlivá s lidskou pokožkou, nevyvolávají alergické reakce.Nevýhoda: nízká odolnost vůči vysokým teplotám a UV záření. Polypropylen si udržuje mírně záporný elektrický náboj, což je pro lidský organizmus příznivé.Na vláknech se neváže nečistota, výrobky z čistého PP lze snadno prát. Pletenina v bílé barvě poskytuje přirozený ochranný sluneční filtr nejméně hodnoty SF7.

Klimatex
Vychází z českého vynálezu integrované pleteniny.Klimatex - pletený polypropylénový materiál se specifickými vlastnostmi. Hlavní předností Materiálů Klimatex je schopnost maximálního odvodu potu od těla (knotový efekt).

Moira
Patentované PP vlákno Moira TG 900. Průřez: pětilaločnatý - velký měrný povrch a možnost tvorby kapilárního efektu. Polypropylen dobře odvádí vodu kapilárními silami.Vyrábí se spodní prádlo, trikoty, oděvy na cyklistiku.

Polyamid
Pružné a pevné syntetické materiály vyráběné z ropy. Známým polyamidem je např. i nylon.Syntetické materiály jsou většinou velmi obtížně rozložitelné v přírodě.

Elastická vlákna-(Spandex,Tactel,LYCRA)
Lycra je obchodní název pro elastan firmy Du Pont. Nikdy se nepoužívá samotná, ale kombinuje se například s nylonem Elastická vlákna se také nazývají elastomery a jsou definována jako vlákna, která se se nechají roztáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr.Nejčastěji se elastické příze používají pro pleteniny všeho druhu (punčochové zboží, plavky, sportovní oděvy).Procentuální obsah elastanů v textilních výrobcích se pohybuje mezi 2-5% u tkanin, 6-22% u sportovních oděvů a přes 25% u zdravotních punčoch.Tažnost textilních výrobků je v závislosti na jejich struktuře a na podílu elastanu 25 až 200%.

Gore-Tex
Je registrovaná značka, nejvíce je známá ve vztahu k nepromokavým tkaninám.
Je to materiál složený z úzké pórovité membrány z fluoropolymeru, která je nalaminována mezi jiné textilie, nejčastěji nylon nebo polyester. Membrána má okolo čtyř biliónů pórů na centimetr čtvereční. Tím se stává neprostupnou pro tekoucí vodu a zároveň umožňuje skrze sebe výpar. Tyto póry jsou přibližně 20000 krát menší než kapka vody (to že ta kapka neprojde skrz souvisí s jejím povrchovým napětím) ale zároveň asi 700x větší než molekula páry, která tak může snadno projít skrz. Veškeré výroby obsahující goretexovou membránu musí projít náročnými zátěžovými testy, které zjišťují jednak jejich fyzickou odolnost např. proti přetržení nebo odírání a dále voděodolnost a paropropustnost. Goretexovou membránu nesmí ve svých výrobcích používat kterýkoliv výrobce oděvů, ale pouze ten, jehož výrobky splňují vysoké kvalitativní normy.
GORE-TEX FABRIC - nejstarší
o dvouvrstvý - membrána je nalaminována z vnitřní strany vnější vrsty. Podšívka zůstává volná.Třívrstvý - vrchní vrstva, membrána a podšívka jsou slaminovány dohromady. Výhodou je vyšší mechanická odolnost a větší oděodolnost. Na druhou stranu zpravidla bývá o trochu nižší prodyšnost, vyšší hmotnost a vyšší cena.
GORE-TEX XCR FABRIC - novější typ. Výrobce proklamuje o 25% větší voděodolnost a o 25% větší prodyšnost oproti variantě bez přívlastku XCR.
GORE-TEX PACLITE FABRIC - tento typ je zaměřen na co nejnižší hmotnost a nejlepší sbalitelnost, což jde na úkor ostatním vlastnostem. Vrchní vrstva a membrána jsou slaminované dohromady. Podšívka není z důvodu úspory hmotnosti přítomna.
GORE-TEX SOFT SHELL FABRIC - větruodolnost je absolutní jako u předchozích membrán. Stejně tak paropropustnost je značná, zatímco nepromokavost je jen malá. A membrána je zde spolu s termoizolační vrstvou. Výhodou je, že člověku stačí pouze jedna vrstva oblečení namísto dvou.

AKRYL/ POLYAKRYL
Má texturu jako vlna, snadno nezfilcovatí, nesráží se a snadno se pere. Tento materiál je citlivý na vysoké teploty, ale zpravidla se snadno žehlí. Použití: například k výrobě pletených a plyšových výrobků, na povrchové látky, pokrývky,...

Polyuretan (PU)
Je nepromokavý polymerový povrch, nanesený obvykle ve formě zátěru na vnitřní stranu látky. Jeho těžká nepromokavá a neprodyšná forma se užívá na stany, batohy. Lehčí mikropórová, prodyšná forma na oblečení na ven.

Cordura
Značkový materiál firmy DuPont de Nemours & Co. Speciální polyamidová tkanina vysoké pevnosti a odolnosti proti oděru. Používá se na zesílení oděvů v namáhaných místech jako jsou kolena a ramena, výrobu batohů, návleků na boty atd.

Gore Dryloft
Membránový materiál firmy Gore, vyvinutý k ochraně izolační náplně oděvů a spacích pytlů. Vzhledem k tomu, že se z konstrukčních důvodů nelepí švy spacích pytlů, je hodnota úrovně nepromokavosti pro Gore Dryloft "jen" asi 10 metrů vodního sloupce. Zato je ale Gore Dryloft o 40% prodyšnější než Gore-Tex. Gore Dryloft vyniká nízkou hmotností a mimořádnou větruvzdorností.

Fleece
obecně používaný název pro všechny kartáčované úplety na polyamidových nebo polyesterových vláknech. Dnešní „flísové“ materiály jsou ideálním materiálem pro teplé oděvy nahrazující dobře například vlněné úplety. Jsou velmi lehké, teplé, nedrží vlhkost, rychle schnou a příjemně se nosí.

Power Stretch
Je pružná, obepínající a do všech stran se natahující, velmi prodyšná látka. Stavba tkaniny vyniká dvěma rysy : vnější pevný nylon je větru a otěru - vzdorný, vnitřní velurová vrstva je teplá a příjemná. Tkanina dokonale odvádí pot tak, že kůže zůstává suchá. Proto je Power Stretch vhodný pro všechny druhy sportovních aktivit. POWER STRETCH je vynikajícím materiálem pro základní (spodní) ošacení, může se nosit i přes lehčí funkční prádlo, nebo může fungovat jako dobré vnější oblečení. 
         
Microfleece
Výrobky z tohoto materiálu vynikají především nízkou hmotností. Přesto nabízí velmi dobrý tepelný komfort. Vyrábí se v hustotě až 250 mikrovláken na ploše ½ mm2. Pevná, ale přitom velmi měkká vlákna na omak působí až kašmírovým dojmem. Zaručuje vysoký komfort nošení a dokonalý transport vlhkosti od těla ven. Tkanina se dobře pere, nežmolkovatí, a je jemná.

Polartec
Jméno pro celou skupinu polyesterových látek (100% PES), vyráběných firmou Malden Mills a užívanou řadou výrobců. Vyrábějí se v různé síle (váze): Series 100, Series 100M (Microfiber), Series 200, Series 200PS (PowerStretch), Series 300, Series 1000 Windbloc.

Soft Shell®
Materiál nové generace. Svými vlastnostmi vystačí na 80% podmínek, se kterými se v přírodě setkáváme. Je větruvzdorný a má vysokou míru vodoodpudivosti. Je velmi elastický, takže neomezuje v pohybu. Vyniká vysokou mechanickou odolností, takže odpadá potřeba výztuží na namáhaných místech. Tím se oblečení stává lehčím a prodyšnějším a přizpůsobivějším.

No Wind®
Větruvzdorný fleece materiál s vysokými hodnotami prodyšnosti a paropropustnosti. Od výrobce Pontetorto. NoWind® membrána je kombinovaná s kvalitním microfleece materiálem s antipillingovou úpravou. No Wind® je lehký, teplý, příjemný na dotek. Byl vyvinut pro náročné outdoorové aktivity.

Kevlar®
Para-aramidové vlákno KEVLAR® diky své pozoruhodné pevnosti (5x pevnější než ocel při stejné hmotnosti) v kombinaci s vysokou teplotní odolností je vhodné na namáhaná místa. 

Teflon®
Je nenasákavý, odolný vůči světlu, stárnutí, křehnutí, jeho mechanické vlastnosti nejsou v širokém rozmezí závislé na teplotě. Tkanina je utkaná speciální technologií z mikrovláken MERYL. Je výjimečně pevná a hustá při zachování vynikající prodyšnosti. Je určitě bezkonkurenčně nejpříjemnější na dotyk.

Samet
Není materiál, ale typ tkaniny.Můžeme se proto setkat se sametem bavlněným, syntetickým, a budeme-li mít hodně peněz a štěstí i hedvábným.Ovšem pozor - naprostá většina hedvábného sametu je dnes z hedvábí syntetického.Samet z pravého hedvábí je tak drahý, že se z něj šije jen v luxusních světových krejčovských salónech a to jen zřídka (více vic hedvábí a syntetické hedvábí).Je tedy správné pojmenovat pojmem samet jakoukoliv látku, která má typický sametový vzhled, ať se již jedná o bavlnu nebo například o polyester.Tento typický vzhled vytváří přesah vlasových nití v tkanině.

Plyš
Je sametová tkanina s přesahem delším než 3 mm.

Flauš
Není ani drsný samet, ani ani levná napodobenina vlny.Jedná se o tkaninu z mykané příze, která může, ale nemusí být vlněná, se zdrsněným povrchem. Údržba je odvozena od druhu materiálu (syntetický nebo přírodní).

Džínovina (denim)
Není žádný specifický typ materiálu, takže každá džínovina může mít velmi odlišné složení (a od toho i vlastnosti).U džínoviny je vždy dobré vědět, o jaký materiál se jedná, protože existují i čistě polyesterové džínoviny a zdaleka ne každé džíny jsou s převahou bavlněné.Údržba i výdrž takových kalhot i jejich nositelnost se tím může dost odlišovat.Džínovina je zase pouze název pro typ tkaniny - jde o kepr. specifické pro kepr s tímto pojmenováním je pouze to, že se v útku střídá světlá modrá s tmavou modrou nití.Jinak jde o stejný typ tkaniny, ze kterého se i dnes (nejenom před lety na divokém západě) vyrábí pracovní oděvy.Pracovní oděvy se ovšem, na rozdíl od většiny džín,vyrábí téměř vždy výhradně z bavlny.

Kepr
Je tkanina se šikmými řádky jdoucími zprava doleva.Tato vazba poskytuje tkanině značnou odolnost.

Plsť
Není vlna, je to název pro netkanou textilii, která vzniká buď suchým nebo mokrým plstěním (valchováním).Jakýmkoliv namočením ztrácí původní tvar.

Velur a dyftýn
Jsou zjednodušeně řečeno typy sametu.

FORWAY
Elastický, prodyšný, materiál se schopností regulovat vlhkost. Oblíbená tkanina používaná při výrobě sportovních rukavic
CLARINO
Lehká, prodyšná, poddajná a přizpůsobivá imitace kůže. Odolný materiál vůči mechanickému poškození.
WINDPROTECTOR
Termo-regulační membrána, která je větru/vodě odolná a prodyšná, která udržuje příjemné mikroklima mezi pokožkou a membránou během sportu
SPANDEX
Osvědčená tkanina, která vyniká vyniká výbornou elasticitou a díky své struktuře je též velmi prodyšná.
GELinside
Gelová výztuha minimalizuje vibrace, které jsou přenášeny hlavně na dlaňovou část při sportovní aktivitě.
NOPPEN
protiskluzový materiál obzvlášť vhodný pro dlaňovou část cyklo rukavic, který umožňuje ideální úchop řidítek.
A-TEX
Dobře prodyšný, elastický, třívrstvý materiál s protivětrnou membránou, výborný jako ochrana před chladem a větrem.
A-TEX LIGHT
Při snížení gramáže se podařilo udržet stejné vlastnosti jako u materiálu A-Tex.
AQUA LIGHT
Lehká, nepromokavá, prodyšná, větruvzdorná textilie tvořená polyamidovými a polyuretanovými vlákny impregnovanými teflonem, s PU zátěrem, 73g/m2,113g/m2.
AQUA HEAVY
Nepromokavá, prodyšná, větruvzdorná textilie tvořená polyamidovými a polyuretanovými vlákny impregnovanými teflonem, s PU zátěrem v matném provedení.
COOLMAX by Du Pont
Rychleschnoucí duté vlákno, které odvádí vlhkost a tím udržuje tělo v suchu. Měkké a příjemné na dotyk.
HIGHTEX PRO STRETCH
Materiál odolný proti oděru, vynikající dobrou prodyšností a elasticitou, 95% Polyester, 5% Elastan.
HIGHTEX SOFT
Velmi lehký materiál z polyesteru chránící proti větru, vodoodpudivý s moderním matným vzhledem, 100% Polyester,90g/m2
HIGHTEX VELOUR
Rychleschnoucí, celým svým objemem hřejivý materiál s dobrou prodyšností, 100% Polyester,195g/m2
HIGHTEX THERMO
Rychleschnoucí materiál s výraznými tepelně izolačními vlastnostmi, nenáročný na údržbu, tvarově stálý, 100% Polyester,195g/m2
LINELTEX
Pohodlná elastická textilie. Rubová strana příjemná na dotyk.
LYCRA POWER
Silně elastická tkanina s prostorovou strukturou.
LYCRA DU PONT
Vysoce komfortní, trvanlivé elastické vlákno. Produkt firmy Dupont.
LYCRA TEFLON
Lycra obohacená teflonem, který odvádí z materiálů rychleji vlhkost.
MERYL
Elastická, antibakteriální, nealergická, rychleschnoucí, trvanlivá, pohodlná textilie utkaná z mikrovláken polyamidu a elastanu.
MERYL-PERFORMANCE
Elastický a tvarově stálý materiál s dobrou prodyšností a tepelnými vlastnostmi, hebce nařasená vnitřní strana, 84% Polyamid, 16% Elastan,210g/m2
MICROFLEECE
Elastická tkanina pro zimní období, dobře odvádí pot, nezabraňuje v pohybu.
MICRO - VELOUR
Kvalitní lehký a teplý fleece, nenáročný na údržbu, tvarově stálý, 100% Polyester, 150g/m2.
NO-WIND PONTETORTO
Elastický zateplený třívrstvý materiál s membránou, velmi dobře odvádí tělesnou vlhkost.
PBT
Zateplená elastická tkanina z moderních polyesterových vláken, nenasákavá, vnitřní strana příjemná na dotyk.
RESPIRA
Prodyšná, pružná textilie, opatřená protivětrnou membránou.
SUN-PIKEE-PRO
Textilie z teplého polyesterového vlákna s dobrou prodyšností, nařasená vnitřní strana, nenáročná na údržbu, 100% Polyester, 205g/m2.
SYMPATEX HIGH2OUT
Dokonale nepromokavý, prodyšný, pružný, dvouvrstvý materiál s membránou, 100% Polyester, 155g/m2
SYMPATEX PROFESSIONAL
Dokonale nepromokavý, prodyšný, pružný a extrémně lehký třívrstvý materiál s membránou, 100% Polyester, 112g/m2
SYMPATEX PHASEABLE
Křehká, větru a vodě odolná tkanina s membránou se zvýšenou odolností proti mechanickému poškození.
SYMPATEX WINDMASTER
Prodyšný, pružný materiál s membránou, určený jako ochrana proti větru, 100% Polyester, 160g/m2
SUPERROUBAIX
Teplá elastická tkanina z moderních polyesterových vláken, s vodoodpudivou povrchovou úpravou, vnitřní strana příjemná na dotyk, dokonale prodyšná.
TACTEL WIND
Ultralehká, prodyšná, protivětrná textilie s vodoodpudivou povrchovou úpravou.
THERMO-EYELET
Elastický, dobře schnoucí, teplý materiál, který přivádí k tělu dostatek vzduchu, pro dokonalé pohodlí. 100% Polyester, 100g/m2
THERMOFLAUSCH
Tkanina z elastických vláken elastanu zateplená odolnými vlákny polyamidu s nařasenou vnitřní stranou. 87% Polyamid, 13% Elastan, 235g/m2
THERMOLITE
Výborně tepelně izolační ultralehký materiál z dutých vláken s dobrým odvodem vlhkosti.
THINSULATE
Polyesterové mikrovlákno se strukturou podobnou prachovému peří.
TREVIRA FLEECE
Rychleschnoucí textilie z polyesterových mikrovláken podporující odvod tělesné vlhkosti.Měkká a příjemná na dotyk.
WINDSTOPPER
Paroprodyšná, protivětrná membrána vyvolávající pocit tepelné pohody.
WINDLOCKER
Paroprodyšná, protivětrná a pružná membrána udržující tepelnou pohodu.
WICKING FINISCH
Speciální tkanina vhodná pro výrobu spodního prádla, dokonale pracuje při nízkých i vysokých teplotách, nealergická, nevytváří statickou elektřinu, neabsorbuje pachy.
W.R. RADICI TASSUTI
Vysoce komfortní nepromokavá tkanina se speciální úpravou odpuzující vodu a mastnotu.
ZERO WIND
Zateplený, elastický, vysoce prodyšný materiál s protivětrnou membránou.

 Firmy POHODA

100 GB Free Backup

Mapa webuNastavení soukromí